czw.. lis 21st, 2024

NU-GEN.PL

Nowa Generacja

Mocne i słabe strony naszej osoby, a pewność siebie

2 min read
Pewność siebie to określenie, które dla wielu osób kojarzy się z stałym, niezmiennym dążeniem do określonych celów. PO części tak to wygląda, choć cały aspekt tego zagadnienia jest o wiele bardziej skomplikowany. Niemniej jednak samodzielnie możemy dążyć do poprawienia swoje pewności siebie poprzez odpowiednie zrozumienie swojej osoby, a następnie podjęcie działań w celu zmiany pewnych zachowań. Nic jednak nie pozwoli na lepsze wykonanie tej czynności niż analiza mocnych i słabych stron. Bądźmy jednak szczerzy – zwykłe określenie w tym jestem dobry, a w tym nie, może nam nie do końca pomóc. Musimy więc wykonać to w o wiele bardziej profesjonalne skali. Na całe szczęście, takie analiz wykonują dla siebie rożne firmy chcąc tym samym usprawnić aspekt zarządzania.

Analiza nie tylko dla wielkich korporacji

Doskonałym tego przykładem jest słynna w szeregach menadżerski analiza SWOT, pozwalająca na wyróżnienie wspomnianych czynników. Sama nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów tj. Strengts – mocne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, Threats – Zagrożenia.

Taki diagram możemy wykonać na kartce papieru, starając się przy tym pisać wyraźnie, gdyż nie raz będziemy do niego wracać (dla leniwych, tabelka w Wordzie też się dobrze sprawdzi).

W pierwszej kolumnie w pierwszym wierszu musimy wypisać nasze mocne strony, te wewnętrzne, w których czujemy się najlepsi, które dają nam motywacje. Druga kolumna pierwszego wiersza, są zaś ich przeciwieństwem, tutaj wpisujemy to co nam nie wychodzi, czego nie lubimy, co wg naszego odczucia kompletnie do nas nie pasuje. Przechodząc dalej w drugim wierszu w pierwszej kolumnie wpisujemy możliwe szanse. Chodzi tutaj o środowisko zewnętrzne i to co nam może ono dać np. może pojawiła się szansa na wzięcie udziału w jakimś konkursie, albo darmowe szkolenia, czy też dofinansowani do założenia własnej działalności. Z kolei w drugiej kolumnie tego samego wiersza musimy wypisać zagrożenia, czyli to czego się obawiamy, że się stanie. Tutaj może znaleźć się m.in. ryzyko utraty pracy, konkurencja, śmierć najbliższej osoby, strach przed wypadkiem, strach przed innymi ludźmi itd. pamiętajmy by wypisywać wszystko szczerze. Kiedy już to zrobimy naszym kolejnym krokiem jest przyjrzeć się dokładnie temu co znalazło się na kartce i zastanowić się jak możemy wykorzystać dane elementy, lub też co możemy w sobie zmienić.

More Stories

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *