pon.. gru 9th, 2024

NU-GEN.PL

Nowa Generacja

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych – jak wygląda serwis elementów hydrauliki siłowej

3 min read
img1-min

Wiele przedsiębiorstw, czy to rolniczych, budowlanych, czy przemysłowych, korzysta ze specjalistycznych ciężkich maszyn, których mechanizm opiera się na hydraulice siłowej, umożliwiających wykonywanie konkretnych czynności. Na takich maszynach często bazuje praca danej firmy. Dlatego tak istotne jest ich prawidłowe działanie. Uszkodzona maszyna może oznaczać utrudnienia w pracy, a nawet całkowite jej zatrzymanie. Każdy przestój, krótszy czy dłuższy, oznacza stratę czasu, a co za tym idzie – stratę pieniędzy. Jak więc uniknąć zastoju w firmie spowodowanego sytuacją, w której kluczowy sprzęt odmawia posłuszeństwa? Czy mamy w ogóle na to wpływ? Oczywiście, że tak! Kluczową kwestią jest regeneracja pomp hydraulicznych, na których działaniu opiera się praca maszyn. Dzięki regularnemu serwisowaniu, znacząco maleją szanse, że zaskoczy nas nagła awaria.

Hydraulika siłowa – podstawa działania ciężkich maszyn

Jak wspomnieliśmy wyżej, wiele ciężkich maszyn korzysta z hydrauliki siłowej w postaci pomp hydraulicznych, silników hydraulicznych i innych urządzeń tego rodzaju. Dzieje się tak ze względu na rozliczne zalety, jakie zapewnia hydraulika siłowa. Pierwszą z nich jest niesamowita dokładność podczas pracy. Dobrze skalibrowany system hydrauliczny zapewnia niezwykłą precyzję działania. Oprócz tego hydraulika siłowa zapewnia maszynom możliwość wykorzystywania ogromnej siły. Dzięki temu są one w stanie z łatwością dźwigać i przenosić wielotonowe ciężary. Ponadto układy hydrauliczne są bardzo trwałe – potrafią pracować nieprzerwanie przez wiele godzin, zachowując sprawność działania. Jednak nawet najwytrzymalsze sprzęty nie są niezniszczalne. Części zużywają się z upływem czasu i pod wpływem ciężkiej pracy. Zaniedbania w zakresie kontroli stanu maszyn i brak reakcji na pierwsze symptomy nieprawidłowego działania mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń.

img2-min

Pompy hydrauliczne – symptomy oraz najczęstsze przyczyny uszkodzeń elementów hydrauliki siłowej

Do objawów uszkodzenia pompy hydraulicznej należą przede wszystkim odczuwalne nieprawidłowości w działaniu maszyny, np. nierówna praca manifestująca się odczuwalną utratą mocy w konkretnym układzie. Jeśli koparka czy śmieciarka zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, jest to sygnał, że warto dokładniej zbadać sprawę. Jeśli natomiast chodzi o przyczyny awarii – tych może być wiele. Pompa hydrauliczna może ulec uszkodzeniu, gdy jest narażona na większe niż zalecane obciążenia. Innym powodem może być zużycie uszczelnień czy drobne wycieki. Tak naprawdę jednak bardzo trudno oszacować, co faktycznie spowodowało problem bez rozebrania pompy na części i dokonania jej dokładnej diagnozy. Może być tak, że awaria nie jest poważna i wystarczy wymienić uszczelnienia lub dokonać prostych prac naprawczych. Może jednak być też tak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga poważniejszych, a zarazem bardziej kosztownych napraw. Dopiero znając konkretną przyczynę problemu, serwisant jest w stanie oszacować koszt regeneracji i rozpocząć proces naprawczy.

img3-min

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych – etapy działania

Pierwszy krok to przetransportowanie przez klienta uszkodzonej jednostki do serwisu lub wizyta mobilnego serwisu u klienta. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku serwisant przeprowadza diagnozę i sprawdza, jakie elementy wymagają regeneracji. Dysponując takimi informacjami, mechanik może rozpocząć właściwą pracę. Uszkodzona pompa hydrauliczna trafia na warsztat. Specjalista stwierdza, które części potrzebują, lub w niedługim czasie będą potrzebować, regeneracji lub wymiany, uzgadnia szczegóły z klientem, a następnie naprawia część. Ostatnim krokiem przed oddaniem pompy hydraulicznej klientowi jest przeprowadzenie testów i sprawdzenie, czy na pewno problem został rozwiązany, a pompa działa, jak należy. Jeśli wszystko jest w porządku, usługę można uznać za pomyślnie zakończoną, podzespół może wrócić do klienta, a maszyna może wznowić swoją pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *